Handlers Code of Practice

Semen & Embryo Handlers Code of Practice
Accredited Individuals and Complying Organistaions
 
Complying Organisations
The following Organisations have been assessed and have met the compliance requirements of the Code
 
Bovine Inseminations - Tongala, Vic

Cobden AB Co-op Ltd - Cobden, Vic
Colac Herd Improvement Co-op Ltd - Colac, Vic

Eastern Artificial breeders - Dungog, NSW

Farmwest Services Ltd - Bunbury, WA

Gene Movers Pty Ltd - Bacchus Marsh, Vic
Genetics Australia Co-op Ltd - Bacchus Marsh, Vic
Gippsland Herd Improvement - Maffra, Vic

Herd Improvers Australia - Berry, South Lismore NSW
HISCOL - Yankalilla, SA

Northern Artificial Breeders - Scone,  NSW
 
Nationwide Artificial Breeders - Noorat, Vic

Pyengana Artificial Breeders - Thirlstaine, Tas

Robertson AI & Herd Testing Service - Murray Bridge, SA

Select Genetics - Gerringong, NSW
Semex Pty Ltd - Melton, Vic
Smithton Breeding Services - Smithton, Tas

Timboon Herd Improvement - Timboon, Vic
Total Livestock Genetics Pty Ltd - Camperdown, Vic

Warnett AB and Associates - Byrneside, Vic
Western Herd Improvement - Warrnambool, Warragul, Leongatha Vic

WestSide AB - Bunbury, WA

Yarram Artifical Breeding Centre - Yarram, Vic
 

 
Accredited Individuals
The following sets out the accreditation (full or partial) for individuals
 
Full Accreditation
BARNES, Matt
BLEE, Ian
BOXSELL, Andrew
BRASHER, Rodney
BROWN, Max
BROWN, Pat
BROWN, Stephen
BRUCE, Jim

CANAVAN, Michelle
COMAN, Ruth
CONROY, Jim
COONAN, Brendan
COWAN, Graeme

DEMARTI, Brad
DODD, Warren
DONOHUE, Carol
DUYNHOVEN, Sharon

EAST, Paul

FINLAY, Ian
FINLAYSON, Garry
FOGDEN, Melinda

GAVIN, Kerri
GLISSON, Craig

HANCOCK, Tim
HEIL, Helen
HELLYAR, Neil
HEWITT, Ron
HODGETTS, Howard
HOWARD, Rhonda
JACKSON, Stuart
JOHNSON, David
 
LAMBERT, Scott
LLEWELLYN, Kent

MACKIE, Stuart
MAHER, John
McCANN, Russell
McINTOSH, Rob
MAYNE, Craig
MAYO, David
MOLONEY, Brendan
MORTAR, Phil
MIDSON, Peter
MILLAR, Carol

NICHOLLS, Leanne

PARKINSON, Andrew
PARKINSON, David
PARKINSON, Ian
PHILLIPS, Karen
POLKINGHORNE, Brad
POLLOCK, Darren
POLLOCK, Leanne
PORTEUS, Mark

RICHMOND, Angus
RUSSELL, Judy

SARGEANT, Carig
SHELLEY, Anthony
STEINBECK, Geoff
SULTANA, Kim
SUTTON, Peter
TEMPLETON, Kasey

UREK, Tony

WAKEFIELD, Leigh
WATSON, Bob
WILLIAMS, David
WISE, Alison
 
Accredited to Recieve Shipments only
 
BRASHER, Maxine
GIGLIA, Leon
McGRATH, Lyn
MILLER, Rachael
POUSTIE, Margaret